V4 Culture for Climate / Kultura dla klimatu

debaty online, spotkania, filmy czyli przedłużamy 18. Przegląd Sztuki SURVIVAL.

? 18. Przegląd Sztuki SURVIVAL pt. ? WASTELAND odbył się w wyjątkowych okolicznościach, dlatego zdecydowaliśmy się tegoroczną edycję rozszerzyć o dodatkowe debaty online, wykłady, spotkania i scenę filmową.

Dołącz do nas na Facebooku.

Celem projektu V4 Culture for Climate – Social Scene of the 18th Edition of the SURVIVAL Art Review jest stworzenie otwartej przestrzeni dla artystycznej i naukowej wymiany na temat związków między kulturą a zmianami klimatycznymi w państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Do cyklu 9 spotkań i dyskusji zaprosiliśmy specjalistów z zakresu ochrony klimatu, artystów, kuratorów, dziennikarzy i menedżerów kultury z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Przez 4 tygodnie będziemy prowadzić intensywny namysł nad znaczeniem kultury i sztuki u progu katastrofy klimatycznej.

PARTNERZY:
? Art Transparent
? Šopa Gallery (runned by BIIIF)
? Kulturní centrum Řehlovice
? Pro Progressione

22.09.2020
(wtorek)
18:00
„Nestrácajme čas! / Nie ma czasu do stracenia!” (transmisja na żywo) spotkanie z Oto Hudecem – słowackim artystą multimedialnym, którego prace ukazują skalę zagrożeń dla środowiska i ich bezpośredni wpływ na każdego z widzów – rozmawia Petra Houskova (SK)
23.09.2020 (środa)
19:30
„Klątwa obfitości” – reż. Ewa Ewart – pokaz filmu w Kinie Nowe Horyzonty
29.09.2020 (wtorek)
18:00
„Nie ma miejsca dla kultury w zmianach klimatycznych?” (transmisja na żywo) spotkanie z Jozefem Pecho – klimatologiem ze Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego. Rozmawia Vojtěch Pecka (SK)
30.09.2020 (środa)
19:30
„Koń turyński” – reż. Bell Tarr – pokaz filmu w Kinie Nowe Horyzonty, wprowadzenie Zsolt Gyenge (HU)
12.10.2020 (poniedziałek) 16:00„Wasteland – wątki katastroficzne w poezji Eliota a kontekst współczesny” (transmisja na żywo) o niepokojąco aktualnym katastrofizmie w poezji T.S. Eliota: rozmawiają Dariusz Czaja, Joanna Helander i Magdalena Heydel, moderuje Piotr Jakub Fereński; współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius
12.10.2020 (poniedziałek) 18:00„Odpowiedzialność społeczna kultury i sztuki” (wydarzenie publiczne oraz transmisja na żywo) spotkanie wokół najnowszej książki prof. Leszka Koczanowicza „Lęk i olśnienie. Eseje o kulturze niepokoju” oraz rozmowa z Michałem Nogasiem
13.10.2020 (wtorek)
18:00
„Wprowadzenia do planetologii porównawczej” (transmisja na żywo) wykład Lukáša Likavčana oraz rozmowa z Matejem Metelecem (CZ)
20.10.2020 (wtorek)
18:00
Ekologie odporności; Opieka; Strajk; i konserwatyzm – na skrzyżowaniach klimatu i kultury ( transmisja na żywo) Debata na temat ekologizmu, kulturowego aktywizmu i oporu, potencjalnego wpływu sztuki na środowisko, możliwych scenariuszy działania i sprawczości, oraz o zagrożeniach i przeszkodach mogących zwieść takie ruchy, z udziałem m.in Edith Jeřábková (Institute of Anxiety); Balša Lubarda (Central European University); Rosario Talevi (Floating University Berlin; Make City Festival; Berlin University of the Arts); moderuje Małgorzata Miśniakiewicz
21.10.2020
(środa)
18:00
„Pora panikować” z austriackimi artystami wizualnymi: Christine Schörkhuber, Markusem Hiesleitnerem i Franzem Tiškiem, moderuje Małgorzata Miśniakiewicz
22.10.2020 (czwartek)
18:00
„Kultura czy zmiany klimatu?” (transmisja na żywo) debata z udziałem praktyków kultury i specjalistów – przedstawicieli organizacji pozarządowych uczestniczących w projekcie: Zsófia Huszár (Pro Progressione), Petra Housková (Šopa Gallery), Franz Tišek (Kulturní centrum Řehlovice), Karolina Bieniek (Art Transparent), moderatorka: Agata Skrzypczyk (Halo.Radio)

? Transmisje online odbędą się za pośrednictwem profilu Facebook Przeglądu Sztuki SURVIVAL (PL) oraz za pośrednictwem profilu Facebook Fundacji Art Transparent (ENG)

Projekt V4 Culture for Climate – Social Scene of the 18th Edition of the SURVIVAL Art Review jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.