Kultura dla mas?

Wykład i spotkanie z Iwoną Kałużą o roli zakładów przemysłowych (Pafawagu) w upowszechnianiu kultury i sztuki w socjalistycznej Polsce.

Pafawag to jeden z ważniejszych zakładów przemysłowych we Wrocławiu. W publikacji pt. Czym jest dla Ciebie miasto Wrocław? został nazwany symbolem miasta. Najstarszy i uroczyście otwarty w 1946 roku. Od samego początku zatrudniający plastyków mających wykonywać okolicznościowe dekoracje. Okazją ku temu były chociażby setna węglarka, tysięczny wagon, czy lokomotywa. Przez wzgląd na zaplecze socjalno-bytowe wykreowany niczym miasto w mieście. Wycieczki, imprezy okolicznościowe, artystyczne koła i reklama były w nim ciągle obecne, a Robotniczy Klub Sportowy “Pafawag” powstał już jesienią 1945 roku.

Wychodząc od styku kultury i polityki w okresie PRL, wykład przybliży działalność artystów plastyków, ale też artystów amatorów/robotników mających styczność z Pafawagiem. Stanie się pretekstem do opowieści o roli zakładów przemysłowych w zakresie upowszechniania, a zarazem kreowania kultury i sztuki w socjalistycznej Polsce.

fot. Alicja Kielan

Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu, kuratorka i producentka. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła międzywydziałowe studia podyplomowe Akademia Dziedzictwa w Krakowie. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli plastyka w przemyśle. Łączy zagadnienia dotyczące dziedzictwa niematerialnego wraz z wizualnością miasta. Interesuje ją również taka tematyka jak zarządzanie dziedzictwem, architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej, czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej.

🟠 28.06 PONIEDZIAŁEK
14:00-15:30 Kultura dla mas? – wykład i spotkanie z Iwoną Kałużą, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
zapisz się: https://app.evenea.pl/event/survival19