Kult Pafawagowej Jednostki | Torypress

Spotkanie z wydawnictwem Torypress o premierze książki i słynnym modelu pojazdu szynowego EN57.

Torypress to nowopowstała wrocławska grupa autorów i aktywistów zainteresowanych szeroko pojętym projektowaniem i kulturą wizualną. Tworzą interdyscyplinarny zespół do zadań popularyzatorskich. Przygotowują premierową publikację Kult Jednostki ilustrującą fenomen pociągu EN57.


To we wrocławskim Pafawagu powstawał najdłużej produkowany elektryczny pojazd szynowy na świecie. Słynny model EN57, czasem zwany „Jednostką” jest głównym obiektem naszych badań, których wyniki opublikowane zostaną w książce „Kult Jednostki” już tej jesieni. W prezentacji wieńczącej tegoroczny Survival chcemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać część tego co udało nam się zebrać w ostatnich latach a jest tego sporo. „Jednostka” bowiem, to nie tylko element rodzimej codzienności (do dziś kursuje po Polskich, i nie tylko polskich torach). To również obiekt kultu, na co mamy liczne dowody. Opowiemy również o tym jak powstaje nowe wydawnictwo Torypress, jak zdobywaliśmy materiały i jak poszukiwaliśmy radykalnych fanów wrocławskiej perły, o której nadal tak mało powszechnie wiadomo.

Prezentują:

Dawid Błaszczyk
Miłośnik typografii, ulicznej sztuki współczesnej, starego Wrocławia i przyrody. Współtwórca Torypress i galerii Magiel. W wolnym czasie kolekcjonuje naklejki z owoców.

Marian Misiak
Projektant grafik, typograf, publicysta. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (Wielka Brytania). Pracował w Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego. Zajmuje się typografią multiskryptową, projektowaniem krojów pism i badaniem kultury wizualnej.

? 29.06 WTOREK
17:00-18:30 Kult Pafawagowskiej „Jednostki” – spotkanie z wydawnictwem Torypress, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
zapisy: https://app.evenea.pl/event/survival19