Identyfikacja wizualna 19. SURVIVALU

Znamy oficjalny plakat zbliżającego się Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu – jednego z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej w Polsce

Identyfikacja wizualna autorstwa Łukasza Palucha odnosi się bezpośrednio do hasła przewodniego edycji pt. Nigdzie stąd nie pojedziecie, który odbędzie się w Kotłowni przy ul. Farbycznej 14.

Hasło SURVIVALU nawiązuje z jednej strony do miejsca odbywania się Przeglądu, a więc dawnych zakładów Pafawag we Wrocławiu, z drugiej zaś do obecnej, globalnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa: niemal całkowitym zakazem podróżowania, szczególnie za granicę, ograniczeniami w poruszaniu się, swobodnym korzystaniu z usług.

Nigdzie stąd nie pojedziecie brzmi niepokojąco – jak myśl przewodnia nowej ery, wyzutej ze swobód poprzedniczki. To wyraz ograniczeń obcych epoce otwartych granic i kosmopolityzmu. Z drugiej strony, być może to także zachęta do namysłu nad tu i teraz, zanurzenia się w najbliższym otoczeniu wraz z jego zazwyczaj niedostrzeganą wyjątkowością, tempem, małymi i większymi sensami. Podróże co prawda kształcą, ale brak ruchu – zwłaszcza ten, który nastaje po długotrwałym wyścigu – bywa kojący, leczy i kotwiczy rozpędzoną i niespokojną jaźń.

SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

Na stronie http://archiwum.arttransparent.org dostępne jest archiwum wszystkich dotychczasowych edycji SURVIVALU.

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Ewa Pluta, kuratorka Sceny Wideo: Małgorzata Miśniakiewicz, kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja Art Transparent. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław. Partner Strategiczny: Maćków Pracownia Projektowa.