20. PRZEGLĄD SZTUKI SURVIVAL – KONKURS NA REALIZACJE ARTYSTYCZNE

Zapraszamy artystów i artystki sztuk wizualnych do zgłaszania projektów.

Zapraszamy do wysyłania propozycji projektów artystycznych na 20. edycję Przeglądu Sztuki SURVIVAL, którego realizacja zaplanowana jest od 24 do 28 czerwca 2022 i odbędzie się w budynkach dawnego szpitala Betania we Wrocławiu.

OPEN CALL
17.12.2021-27.02.2022

> opis kuratorski
> formularz zgłoszeniowy
> zdjęcia przestrzeni

Piguły to hasło przewodnie, do którego powinny odwoływać się składane proponowane zgłoszenia.

fot. Małgorzata Kujda

Miejsce, gdzie odbędzie się SURVIVAL w 2022 roku, było niegdyś nazywane „Trójkątem Bermudzkim” i uważane za najbardziej niebezpieczną część Wrocławia, pełną dysfunkcji społecznych, łamania prawa i dilerki. Rejon ulicy Traugutta, obecnie obiekt starcia TVP, która wyemitowała szykanujący ten obszar miasta reportaż, z mieszkańcami i władzami samorządowymi, które z kolei domagają się przeprosin, stanowi istotny kontekst dla rozważań o stygmatyzacji, mechanizmach reprodukcji przemocy i drogach ucieczki. 

fot. Małgorzata Kujda

Skróty informacyjne, szybkie skojarzenia, obdarte z niuansów komunikaty, które mają nam szybko i łatwo wyjaśnić świat, stały się niezbywalnym elementem naszej przestrzeni informacyjnej. W języku mediów określenie „podać informację w pigułce” zastąpiły „piguły informacyjne” – liczy się efektywność podania, szybkość działania, natychmiastowy efekt. Dotrzeć ma tyle, ile jesteśmy w stanie naraz przełknąć i przetrawić, nie ma miejsca na wątpliwość, różne punkty widzenia, liczy się skuteczna światopoglądowa esencja. 

fot. Małgorzata Kujda

Zapraszamy artystki i artystów do nadsyłania propozycji prac związanych z opisanymi zagadnieniami. Interesują nas realizacje site-specific, nowe projekty, ale także istniejące prace łączące się z zaproponowanym tematem. Prosimy, by tekst kuratorski potraktować jako punkt wyjścia, jest on jedynie propozycją niektórych kierunków i szczątkową próbą uchwycenia szerokiej problematyki łączącej się z hasłem „Piguły”Zależy nam na pracach, które w szerokim polu starają się uchwycić współczesne znaczenia świadomości: zarówno w ujęciach systemowych i społecznych, jak i poszukujące alternatyw i uważnie przyglądające się różnym stanom psychicznym i poznawczym.

Na zgłoszenia czekamy do 27 lutego 2022 roku. Wszelkie pytania prosimy kierować na konkurs@survival.art.pl.