Debata: Pora panikować

we współpracy z Austriackim Forum Kultury

TEMAT ? Pora panikować | 21.10.2020 | 18:00 | debata online

? Christine Schörkhuber, Markus Hiesleitner, Franz Tišek, Małgorzata Miśniakiewicz

? Debata organizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury, nawiązując do miejsca kultury względem trwających zmian klimatycznych.  Dyskusja z austriackimi artystami wizualnymi: Christine Schörkhuber, Markusem Hiesleitnerem i Franzem Tiškiem, moderuje Małgorzata Miśniakiewicz.

szczegóły: https://austria.org.pl/wydarzenia/kultura-dla-klimatu-austria

Markus Hiesleitner (ur. w 1981 r. w Amstetten) mieszka i pracuje w Wiedniu i Dolnej Austrii. W latach 2003–2008 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, w Katedrze Rzeźby i Sztuki Performatywnej pod kierunkiem prof. Moniki Bonvicini. W swoich konceptualnych rzeźbach, instalacjach i pracach wideo, często określanych jako „ekopolityczne”, bada polityczne, społeczne i ekonomiczne mechanizmy współczesnej rzeczywistości. Obecnie skupia się przede wszystkim na „organicznych rzeźbach” – pracach krytycznych wobec rynków i konsumpcji. Bada związki między architekturą i czasem (a tym samym rozpadem i postępem) oraz relacje między sztuką a publicznością. Kwestie te są ważnym aspektem projektu „Kulturdrogerie” (dosł. „kulturalna apteka”) – przestrzeni artystycznej w Wiedniu, którą Hiesleitner prowadzi wraz z artystą Franzem Tiškiem od ponad piętnastu lat.

Christine Schörkhuber – studiowała malarstwo w pracowni Franza Grafa, później sztukę wideo / instalacje wideo u Dorit Margreiter na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (dyplom z wyróżnieniem w 2008 r.). Pracuje głównie w Wiedniu, ale także w kontekście międzynarodowym. Artystka dźwiękowa, muzyk, tworzy duże instalacje dźwiękowe w przestrzeni publicznej, jak również wideo, kompozycje muzyczne oraz performanse z dźwiękiem lub bez. Interesuje się uważnym słuchaniem na pograniczu sztuki audio i wizualnej oraz dynamiką relacji i systemów na poziomie indywidualnym, społeczno-politycznym i technologicznym. Nagrała kilka albumów jako artystka solo występująca pod pseudonimem Canned Fit. Działa również jako kurator i organizator, obecnie związana z festiwalem Klangmanifeste.

Franz Tišek – wiedeński artysta, założyciel (wraz z Markusem Hiesleitnerem) i zarządca prowadzonej przez artystów przestrzeni Kulturdrogerie, która w 2020 roku obchodzi 15-lecie istnienia. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu pod kierunkiem Heimo Zoberniga. Zrealizował liczna projektu indywidualne i grupowe.
www.kulturdrogerie.org

fot. Małgorzata Kujda

Moderatorka debaty, dr Małgorzata Miśniakiewicz – niezależna kuratorka i historyk sztuki zajmująca się sztuką współczesną i neoawangardową. Jej ostatnie projekty dotyczą m.in. nacjonalizmu i skrajnie prawicowej polityki; ekologii sztuki; sieci kontrkulturowych; oraz sztuki i feminizmu w sztuce Europy Środkowo-Wschodniej. Doktorat uzyskała w Courtauld Institute of Art, gdzie obroniła pracę o sieciach artystycznych w Polsce w latach 70. Obecnie współpracuje z Fundacją Art Transparent oraz Motel Spatie (NL). Pracowała jako kuratorka zbiorów w Muzeum Współczesnym Wrocław. Autorka tekstów, redaktorka i badaczka, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku zarządzanie sztuką.

ℹ️ Projekt „V4 Culture for Climate – Social Scene of the 18th Edition of the SURVIVAL Art Review” jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Transmisja online: FB Przegląd Sztuki SURVIVAL [PL]

Live stream: FB Art Transparent [ENG]

Dołącz do nas na Facebooku.